Pôvodný Text:

Infografia o distribúcii bohatstva v Amerike, zdôrazňujúc nerovnosť a rozdiel medzi naším vnímaním nerovnosti a skutočnými číslami. Realita často nie je to, čo si myslíme, že je.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=QPKKQnijnsM

Autor: politizane (YouTube)

Licencia: Creative Commons Attribution (povolené opätovné použitie)

Môj Opis:

Aj keď bolo toto video prvýkrát uverejnené v roku 2012, tj pred viac ako 10 rokmi, nerovnosť rozdelenia bohatstva či už v Amerike, alebo inde, téma ktorej sa venuje získala v posledných rokoch významnú pozornosť. A to nie bezdôvodne. Rozdiel medzi bohatými a chudobnými sa neustále zväčšuje, pričom najbohatších 1% vlastní značnú časť bohatstva krajiny. Táto realita často nie je v súlade s tým, čo si myslíme, pretože naše vnímanie nerovnosti bohatstva môže byť značne odlišné od skutočných čísel.

Aby sa vnieslo svetlo na túto otázku, bol vytvorený tento informačný a zamyslenia hodný videozáznam, ktorý pomocou infografiky vizuálne zobrazuje rozdelenie bohatstva v Amerike. Videozáznam zdôrazňuje ohromujúci rozdiel medzi najbohatšími Američanmi a zvyškom populácie; kladie dôraz na obrovskú priepasť medzi najbohatším 1% a dolnou polovicou populácie.

Jedným z hlavných ponaučení z videa je, že naše vnímanie nerovnosti bohatstva nezodpovedá skutočným číslam. Mnohí ľudia totiž veria, že rozdiel medzi bohatými a chudobnými nie je taký veľký, ako to v skutočnosti je, a že stredná trieda je oveľa väčšia, než v skutočnosti je. Videozáznam v skutočnosti ukazuje, že najbohatších 1% Američanov vlastní viac bohatstva ako celá stredná trieda dokopy.

Videozáznam tiež vysvetľuje, ako sa rozdelenie bohatstva mení v priebehu času, pričom najbohatší 1% za posledných pár desaťročí získali značný podiel na bohatstve krajiny. Tento nárast bohatstva bol podporený rôznymi faktormi, vrátane zníženia daní pre bohatých, poklesu odborov a globalizácie ekonomiky.

Jedno čo tomuto videu chýba je skúmanie vplyvu, ktorý táto nerovnosť má na spoločnosť. Iné publikácie poukazujú na to, že krajiny s vysokou úrovňou nerovnosti často majú vyššie miery kriminality, horšie výsledky v oblasti zdravia a nižšie úrovne sociálnej mobility.

Celkovo je toto video dobrým nástrojom na zvýšenie povedomia o nerovnosti bohatstva nielen v Amerike.

Video

Preklad a titulky: SKENtranslator.com

YouTube:

Odysee:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *