Sila Kajúcnosti: Prečo Je Silnejšia Ako Vďačnosť

Existuje porekadlo, ktoré hovorí že „Dôvodom prečo zosnulí dostávajú viac kvetov ako živí, je to, že kajúcnosť je silnejšia ako vďačnosť.“ A nie… nebola to Anna Franková, kto to povedal, hoci mnohé veci sú jej omylom pripisované. Pozrime sa teda na to, prečo je práve kajúcnosť silnejšou emóciou ako vďačnosť.

Kajúcnosť je zaslúžene považovaná za silnú emóciu. Je to pocit, ktorý nás núti zamerať sa na naše chyby. Často je silnejšia ako vďačnosť, pretože má potenciál pretrvávať a prenasledovať nás po mnoho rokov. Pocit viny a hanby z činov alebo rozhodnutí ktoré sme urobili v minulosti k pocitu kajúcnosti iba pridáva. To môže spôsobiť, že sa človek cíti, akoby sa nemohol pohnúť v živote vpred, kým sa nepomieri sám so sebou alebo s ostatnými.

Sila ľútosti spočíva v jej schopnosti nútiť nás zamyslieť sa nad našimi chybami. Ak sa použije správne, naučí nás lekcie, ktoré nás môžu motivovať k zmenám do budúcnosti. Zobrať zodpovednosť za vlastné pocity ľútosti, namiesto toho, aby sme sa ich snažili zamiesť pod koberec alebo pred nimi utiecť, pomôže nám to sňať bremeno z našich ramien, a otvoriť nás novým začiatkom.

Je tiež schopná nám pomôcť identifikovať naše vlastné zlozvyky, ktoré treba riešiť, aby sme mohli napredovať s novými cieľmi alebo ambíciami. Ak prijímame zodpovednosť za to, čo sa v minulosti stalo, a zároveň sa poučíme z lekcií, ktoré sme sa počas tohto procesu naučili, zabezpečíme si, že podobné chyby sa už robiť nebudú – čo časom vedie k osobnému rastu a rozvoju.

Koniec koncov, kajúcnosť slúži ako pripomienka toho, ako ďaleko sme sa odvtedy dostali. Takýmto spôsobom umožňuje tým, ktorí zažili bolesť v dôsledku svojich vlastných chýb, si uvedomiť, o koľko ďalej by boli, keby len v minulosti urobili iné rozhodnutia. Kajúcnosť teda slúži ako bolestivá, ale zároveň aj účelná lekcia: učíme sa prostredníctvom sebareflexie a zároveň sme motivovaní novým povedomím o sebe, ktoré vedie k zlepšeniu vlastnej osoby.

A takto to je – kajúcnosť je silnou emóciou, ktorú nemôžeme ignorovať. Je to pocit, ktorý od nás vyžaduje pozornosť a núti nás, aby sme sa stretli zoči voči so svojimi chybami. Zatiaľ čo vďačnosť je bezpochýb dôležitá, je to ale kajúcnosť, ktorá má moc zmeniť náš život a urobiť z nás lepších ľudí. Preto prijmime svoje kajúcnosti. Poučme sa z nich a použime ich na to, aby sme sa stali najlepšou verziou samého seba.

Zdroj: Miscopy.com

Nerovnosť Rozdelenia Bohatstva v Amerike

Pôvodný Text:

Infografia o distribúcii bohatstva v Amerike, zdôrazňujúc nerovnosť a rozdiel medzi naším vnímaním nerovnosti a skutočnými číslami. Realita často nie je to, čo si myslíme, že je.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=QPKKQnijnsM

Autor: politizane (YouTube)

Licencia: Creative Commons Attribution (povolené opätovné použitie)

Môj Opis:

Aj keď bolo toto video prvýkrát uverejnené v roku 2012, tj pred viac ako 10 rokmi, nerovnosť rozdelenia bohatstva či už v Amerike, alebo inde, téma ktorej sa venuje získala v posledných rokoch významnú pozornosť. A to nie bezdôvodne. Rozdiel medzi bohatými a chudobnými sa neustále zväčšuje, pričom najbohatších 1% vlastní značnú časť bohatstva krajiny. Táto realita často nie je v súlade s tým, čo si myslíme, pretože naše vnímanie nerovnosti bohatstva môže byť značne odlišné od skutočných čísel.

Aby sa vnieslo svetlo na túto otázku, bol vytvorený tento informačný a zamyslenia hodný videozáznam, ktorý pomocou infografiky vizuálne zobrazuje rozdelenie bohatstva v Amerike. Videozáznam zdôrazňuje ohromujúci rozdiel medzi najbohatšími Američanmi a zvyškom populácie; kladie dôraz na obrovskú priepasť medzi najbohatším 1% a dolnou polovicou populácie.

Jedným z hlavných ponaučení z videa je, že naše vnímanie nerovnosti bohatstva nezodpovedá skutočným číslam. Mnohí ľudia totiž veria, že rozdiel medzi bohatými a chudobnými nie je taký veľký, ako to v skutočnosti je, a že stredná trieda je oveľa väčšia, než v skutočnosti je. Videozáznam v skutočnosti ukazuje, že najbohatších 1% Američanov vlastní viac bohatstva ako celá stredná trieda dokopy.

Videozáznam tiež vysvetľuje, ako sa rozdelenie bohatstva mení v priebehu času, pričom najbohatší 1% za posledných pár desaťročí získali značný podiel na bohatstve krajiny. Tento nárast bohatstva bol podporený rôznymi faktormi, vrátane zníženia daní pre bohatých, poklesu odborov a globalizácie ekonomiky.

Jedno čo tomuto videu chýba je skúmanie vplyvu, ktorý táto nerovnosť má na spoločnosť. Iné publikácie poukazujú na to, že krajiny s vysokou úrovňou nerovnosti často majú vyššie miery kriminality, horšie výsledky v oblasti zdravia a nižšie úrovne sociálnej mobility.

Celkovo je toto video dobrým nástrojom na zvýšenie povedomia o nerovnosti bohatstva nielen v Amerike.

Video

Preklad a titulky: SKENtranslator.com

YouTube:

Odysee: